• Aleja Gwiazd, czyli dyplom siły i słabości w klasie 3a :)

• 29.03.2021 09:11
      • Słowo “przedsiębiorczość” kojarzy nam się często z prowadzeniem własnego biznesu, a co za tym idzie finansami, księgowością i masą obowiązków.

• Tymczasem słownikowa definicja określenia “przedsiębiorczy” brzmi “chętny do podejmowania różnych spraw i umiejący je pomyślnie załatwić”. Zatem kreatywność, zaradność i energia to również cechy przedsiębiorczej osoby. Właśnie na tych kompetencjach skupia się projekt “Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł?”, który w tym roku szkolnym realizuje blisko 10 tys. uczniów, a w SP 1 klasa 3a.

Ten cykl 8 lekcji przeznaczony jest dla uczniów klas 2-4. W prosty sposób pokazuje, czym jest działanie projektowe i jakie kroki trzeba podejmować na różnych jego etapach - co stanowi bardzo ważną kompetencję w dorosłym życiu. W trakcie realizacji lekcji uczniowie odkrywają,
        że ich marzenia mogą się spełnić, dzięki przełożeniu ich na cele, a później szczegółowy plan. Daje to dzieciom poczucie sprawczości i kształtuje ich samodzielność: Oprócz kompetencji organizacyjnych, projekt ten pozwala uczniom ćwiczyć kreatywne myślenie. Umiejętność ta jest niezwykle przydatna w dzisiejszym świecie, który wymaga od nas dostosowywania się do różnych, niespodziewanych sytuacji. Dzięki temu dzieci uczą się, że zmiana jest wpisana w nasze codzienne funkcjonowanie, a nasza kreatywność pozwala nam oswoić ją i wyciągnąć z niej jak najwięcej dobrego.

W ostatnim tygodniu w klasie 3a zostały przeprowadzone  kolejne zajęcia w ramach projektu -
        o mocnych i słabych stronach .Jedno z zadań polegało na stworzeniu dyplomu własnych mocnych i słabych stron. Dwustronnie zarysowany dyplom to symbol tego, że mamy w sobie dwie strony – tę, która mówi o naszych słabościach, jak i tę, która pokazuje nasze zalety.

Lekcja została zrealizowana w formie zdalnej , ale atmosfera ciepła i wzajemnego wsparcia ogarnęła wszystkich mimo dzielącej nas odległości . Padły z ust dzieci niezapomniane zdania, np.

" Moja klasa jest najlepsza." , " Cieszę się , że jestem w tej klasie " , mimo że na co dzień zdarzały się  spory  i kłótnie. Dzieci w okresie pandemii intuicyjnie wyczuwają, jak bardzo potrzebujemy wsparcia od innych , jak mocno potrzebujemy siebie nawzajem. jak zwykle były szczere, oceniając swoje zalety i przede wszystkim wady. Jeszcze niczego nie ukrywają, potrafią bardziej niż dorośli mówić o bolączkach i problemach. Atmosfera ćwiczenia zwanego Aleją Gwiazd była wręcz podniosła - dzieci otrzymały dużo wsparcia od siebie nawzajem. A zwykłe dyplomy z mocnymi i słabymi stronami wydrukowane w domach przez rodziców i uzupełnione przez dzieci na podstawie zajęć dużo znaczyły dla trzecioklasistów. Ta lekcja to dobry pomysł, by integrować klasę.