• Marynarzem być..., czyli lekcja zawodoznawcza w klasie 4a i 4b

• 26.10.2021 19:09
      •         Za oknem piękne jesienne niebo, błękitne jak morze. No  właśnie, a my postanowiliśmy , pozostając w klasie, pożeglować daleko przez morza
        i oceany.

•              Najpierw nasi wychowawcy zorganizowali  „Morskie lekcje”. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak działania człowieka zmieniają środowisko morskie oraz w jakim stopniu nasze życie zależy od prawidłowego funkcjonowania wszechoceanu. Dowidzieliśmy się, czym jest tzw. świadomość morska – czyli w jaki sposób ocean wpływa na nas oraz w jaki sposób my wpływamy na ocean. Niestety nasza świadomość jako społeczeństwa jest nadal niewielka. Według badań tylko 1 na 3 osoby w Polsce jest świadoma, że pogorszenie kondycji oceanów oraz spadek populacji morskich organizmów to jeden z kluczowych problemów środowiskowych, z jakimi mierzy się nasza Planeta. Lekcje wypełniła dyskusja o tym ,
        co możemy zrobić dla mórz i oceanów . Rozwiązywaliśmy szyfr zapisany alfabetem Morsea, by odkryć, jacy mieszkańcy Bałtyku są najbardziej narażeni na skutki zmian klimatu, itd.

Obie klasy przystąpiły również do konkursu plastycznego zorganizowanego przez firmę MSC zajmującą się zrównoważonymi połowami  pod hasłem: „Jak będą wyglądały morza i oceany za 30 lat?”.

Punktem kulminacyjnym działań  dla Błękitnej Planety była wizyta na lekcjach w kl. 4a i 4b prawdziwego marynarza, pana Rafała Judka, który  obrazowo przedstawił nam ten zawód. Pływa on na potężnym tankowcu w dziale pokładowym. Opowiadał również o ciężkiej funkcji marynarzy, którzy pracują pod pokładem w dziale mechanicznym. Pokazywał slajdy dotyczące różnych statków: masowców, kontenerowców , statków specjalistycznych , np. badawczych. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że bardzo trudno wsiąść na tak duże statki – można wejść po  długim i niebezpiecznym mosteczku ( trapie), wjechać windą  lub najprościej – przylecieć helikopterem. Pan Rafał z dużym zaangażowaniem opowiadał o największym zagrożeniu dla środowiska, jakim jest wypływ ropy naftowej ze statku. Widać, że praca marynarza jest pasją dla naszego gościa. Jesteśmy wdzięczni , że znalazł czas, aby przyjść do naszej Jedynki. Dziękujemy za prezenty , które nam przyniósł niczym Święty Mikołaj. Najbardziej podobają się nam kompasy. Życzymy Panu spokojnej żeglugi i  zawsze szczęśliwego przybijania do portu.

Wdzięczni uczniowie kl. 4a i 4b z wychowawcami :)