• Rozmowa z panią Anną Misterską, nauczycielką wychowania fizycznego w naszej szkole :)
      • Rozmowa z panią Anną Misterską, nauczycielką wychowania fizycznego w naszej szkole :)

      • 05.03.2022 19:10
      • Determinacja, wytrwałość i siła woli to recepta nie tylko sukcesu sportowego

        Rozmowa z panią Anną Misterską, nauczycielką wychowania fizycznego
        w naszej szkole

         

      • Samorząd Uczniowski - Wielokrotna zdobywczyni tytułu najlepszej zawodniczki bądź królowej strzelczyń na Mistrzostwach Polski i na wielu turniejach ogólnopolskich zarówno na hali jak i na przestrzeni otwartej, wygranie plebiscytu w „Gazecie Kołobrzeskiej” w kategorii „Sportowa nadzieja”, zdobycie młodzieżowego Pucharu Świata w Szwecji, reprezentantka Polski w piłce nożnej kobiet i awans do finałów Mistrzostw Europy w Islandii – to imponujące CV sportowe. Staje się dla nas Pani autorytetem, czy sport był zawsze częścią Pani życia?

         

        Anna Misterska - Sport od dzieciństwa był całym moim życiem. Zawsze miałam w  sobie pełno energii i gdzieś ją musiałam spożytkować, a że Bóg obdarzył mnie talentem sportowym, to pod tym kierunkiem się rozwijałam. Od małego mówiłam sobie, że będę uczyła w szkole. Kocham dzieci i aktywność fizyczną, to daje mi niesamowitą energię w codziennym funkcjonowaniu. Praca w szkole to spełnienie moich marzeń. A jeśli chodzi o autorytety, to myślę, że każdy z nas szuka go, aby dawał mu nadzieję i siłę walki w życiu. Moim jest Robert Lewandowski, ponieważ interesuje się piłką nożną od najmłodszych lat i kibicuję mu od wielu lat. Jego sposób wypowiedzi, charakter i to, w jaki sposób zachowuje się na boisku, czynią go człowiekiem wg  mnie godnym szacunku.

         

        SU - Zawód nauczyciela to praca, która łączy wiele umiejętności oraz emocji. Jak wykorzystuje je Pani, aby sport
        i lekcje WF-u były atrakcyjne, stawały się ciekawą przygodą dla dzieci oraz  młodzieży?

         

        A.M. - Zawsze staram się, żeby lekcje były ciekawe, wtedy dzieci o wiele chętniej ćwiczą. W jaki sposób to robię? Przede wszystkim staram się ćwiczyć razem z Nimi, zauważam wtedy, że dzieci stają się bardziej otwarte i chętne do podejmowania wysiłku fizycznego. Od czasu do czasu wprowadzam np. nową zabawę i jeśli ona przypadnie do gustu dzieci, to ich radość jest bezcenna. Sport bardzo rozwija i daje możliwość nauki wielu ważnych cech, które potem przydają się w dorosłym życiu. Dzięki niemu uczymy się współpracy w grupie, dyscypliny, obowiązku, sumienności, punktualności, odwagi, wygranej, porażki, a to bardzo przydaje się Nam w codziennym życiu.

         

        SU - W zdrowym ciele, zdrowy duch. Jakie dyscypliny sportowe, Pani zdaniem, najkorzystniej wpływają na rozwój osobowościowy i fizyczny dziecka?

         

        A.M. - Każdy sport charakteryzuje się swoimi prawami i nie można podać uniwersalnej dyscypliny sportowej spełniającej te oczekiwania. Najlepszym sposobem opisującym to hasło jest przedstawienie uczniom jak największej liczby różnych aktywności sportowych. To najlepszy sposób, aby rozwinąć wszechstronność dziecka i dać mu możliwość wyboru dyscypliny sportowej, w której najlepiej się czuje. W naszej szkole dzieci mają wiele dyscyplin do wyboru – pływanie, piłkę siatkową, piłkę nożną, lekką atletykę, każda z nich może wyzwolić potencjał dziecka.

        SU - Czyli każdy może być sportowcem. Niektórzy uczniowie są na początku tej drogi. Pandemia również krzyżuje te plany. Co jest potrzebne, aby zrealizować to zamierzenie?

        A.M. - Oczywiście, że każdy może być sportowcem. Determinacja, wytrwałość, poświęcenie, siła woli to najważniejsze cechy determinujące najlepszego sportowca. Każdy człowiek posiadający te cechy i dążący do postawionych sobie celów może osiągnąć sukces sportowy. Wyznacznikiem drogi każdego sportowca są właśnie sprecyzowane cele. Dlatego najbardziej w swojej pracy lubię kontakt z dziećmi oraz ich radość przy podejmowaniu wysiłku fizycznego- nie ma nic przyjemniejszego dla wuefisty jak widok ćwiczących uczniów i realizujących swoje pasje, dla niektórych pasja staje się celem determinującym ich całe zycie. W czasie pandemii również można pozostawać aktywnym – ćwiczenia, taniec, nawet chodzenie po schodach czy aktywne prace domowe to solidna dawka ruchu. Siła woli jest najważniejsza.

        SU – Imprezy sportowe, zawody, obozy to stałe elementy w życiu każdego sportowca. Jakie działania sportowe planuje Pani w najbliższym czasie w Jedynce?

         

        A.M. - W najbliższym czasie wezmę udział z dziećmi w turnieju sportowym piłki nożnej „Z podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Latem wyjeżdżam z dziećmi z klas sportowych na obóz rekreacyjno-sportowy nad morze. Chciałabym, aby takie wyjazdy stały się tradycją.

         

        SU – Proszę dokończyć, idealny nauczyciel, wuefista, trener to…

         

        A.M. -  … to osoba, która powinna być przede wszystkim przyjacielem, powiernikiem, doradcą młodzieży,
        który powinien charakteryzować się pomysłowością i empatią.

         

        SU – A idealny uczeń to…

         

        A.M. - …to z perspektywy wuefisty uczeń punktualny,  który posiada strój sportowy, bierze czynny udział w lekcji
        i wyróżnia się kulturą osobistą. Ja widzę w uczniu przede wszystkim człowieka. Prowadząc lekcję, staram się wkładać całe swoje serce i być po prostu osobą uśmiechniętą, pogodną, być po prostu dla dzieci.

        SU – Dziękujemy za rozmowę.

        A.M. – Ja również i do zobaczenia na kolejnej lekcji.

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Międzyrzeczu
      • 533-392-711
      • ul. Staszica 22A 66-300 Międzyrzecz ePUAP: https://epuap.gov.pl/wps/myportal/strefa-urzednika/katalog-spraw 66-300 Międzyrzecz Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych