• Program wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla uczniów i nauczycieli.

• Ministerstwo Edukacji i Nauki

Program wsparcia psychologiczno-pedagogicznego

dla uczniów i nauczycieli

Okres związany z pandemią wymusił zmianę formy kształcenia dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach oświatowych. Negatywne skutki jakie wiążą się ze zdalnym nauczaniem to m.in. pogorszanie się kondycji psychicznej uczniów, a także przeciążenie nauczycieli.

Ministerstwo Edukacji i Nauki w odpowiedzi na te problemy uruchomiło w 2021 roku  „Program wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla uczniów i nauczycieli”, do realizacji którego zaprosiło naukowców
            z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W ramach programu kadra naukowa dokonała pogłębionej analizy problemów uczniów, rodziców i nauczycieli oraz zaprezentowała metody pracy z uczniami.

Została uruchomiona Internetowa Platforma Specjalistyczno - Doradcza na której znalazły się materiały adresowane dla uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pedagogów, psychologów i dyrektorów.

Decyzją MEiN od stycznia 2022 roku program ten jest kontynuowany, a od marca 2022  poszerzono jego ofertę o pomoc związaną z działaniami wojennymi na Ukrainie i dużą fala uchodźców w Polskich szkołach.

Zapraszamy na Internetową Platformę Specjalistyczno-Doradczą: www.pwpp.uksw.edu.pl

Pomoc w zwalczaniu skutków pandemii oraz radzeniu sobie z aktualną sytuacją w kraju związaną z dużą ilością dzieci z Ukrainy w szkołach

Program skierowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ich rodziców oraz nauczycieli i specjalistów szkolnych – pedagogów oraz psychologów. Jego głównym zadaniem jest pomoc w zwalczaniu skutków pandemii COVID-19 oraz aktualną sytuacją w kraju i szkołach związaną z działaniami wojennymi na Ukrainie. W tym celu zostaną przeprowadzone badania, które mają na celu pogłębioną diagnozę, głównie w zakresie dobrostanu psychicznego uczestników procesu kształcenia na poziomie szkolnictwa podstawowego i ponadpodstawowego.

Szkolenia dla nauczycieli i rodziców

W ramach programu nauczycielom, specjalistom oraz rodzicom poświęcone zostaną liczne szkolenia przygotowujące do pomocy uczniom doświadczającym trudności. Opracowane materiały oraz rozwiązania ukierunkowane będą na wsparcie uczniów w radzeniu sobie z sytuacjami kryzysowymi, a także z negatywnymi skutkami pandemii oraz aktualną sytuacją w kraju. Obejmą m.in. zagadnienia z zakresu wsparcia uczniów, a także metody zapobiegania oraz korygowania zagrożeń u dzieci i młodzieży, interwencji kryzysowej, interwencji wychowawczej, pracy z grupą klasową, z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego, wsparcia związanego z pojawieniem się w szkołach dużej ilości uczniów z Ukrainy, gdzie uczniowie ci doświadczyli  przeżyć związanych z wojną. W ramach tego programu  działa  internetowa platforma specjalistyczno-doradcza w formie poradni online.

Najnowszą odpowiedzią na potrzeby nauczycieli jest warsztat pod nazwą ,,Lekcje o pokoju w warunkach wojennych", w których uczestniczyć mogą zainteresowani  nauczyciele lub po uzgodnieniu dogodnego terminu z prowadzącym całe rady pedagogiczne szkół i placówek.

Z platformy w formie porad mają możliwość skorzystać także uczniowie.

Zapraszamy do korzystania z tej formy wsparcia.

www.pwpp.uksw.edu.pl

Lubuski Koordynator Wsparcia Psychologiczno - Pedagogicznego

Elżbieta Nowak

Dyrektor PPP w Zielonej Górze