• W zgodzie z naturą

• W dniu 22 czerwca 2021r na terenie naszej szkoły odbyła si ę gra Międzyrzecz Naturalnie na zakończenie projektu W zgodzie z naturą . W grze udział wzięły wybrane trójki uczniów z klas  V –VIII. Dzięki specjalnie przygotowanym dla nich mapom drużyny docierały do przygotowanych czterech stacji. Na każdej stacji czekało na uczniów pięć zadań: trzy pytania tematyczne związane z daną stacją, jedno na orientację i jedno zadanie sportowe. Po zliczeniu uzyskanych punktów wyłoniono zwycięzców. Na apelu zakończeniowym  rok szkolny 2020/2021 pani Maria Czujko ogłosiła klasy, które zajęły: I- miejsce zdobyła klasa 6a, II – miejsce klasa 7a i III – miejsce  klasa 7b. Kapitanowie drużyn odebrali nagrody i dyplomy. Zapraszamy do fotorelacji.

• Informacja dla rodziców przyszłorocznych klas 1.

• Szanowni Rodzice Uczniów przyszłorocznych klas pierwszych.

Zebranie z wychowawcami odbędą się 27 sierpnia 2021 o godz. 17.00:

klasa 1a - sala 36 wych. Kamila Łuczak

klasa 1b - sala 33 wych. Agnieszka Zagrobelska

Spotkanie z rodzicami oddziałów przedszkolnych odbędzie się 26 sierpnia o godz. 17.00 w salach 11 i 12 (parter).

• „W zgodzie z naturą”

• W ramach projektu „W zgodzie z naturą” zespół złożony z uczniów klas  6a i 6b w składzie:

Karolina Rodziewicz, Karolina Rydzyk i Amelia Przybył

pracował nad zagadnieniami dotyczącymi szkodliwych substancji i zanieczyszczeń wokół nas. Uczniowie podczas spotkań online z ekspertami, a także samodzielnie poszukując informacji poznali szkodliwe substancje i zanieczyszczenia znajdujące się w różnych składowych otaczającego nas świata:- żywność- kosmetyki- leki i suplementy- środowisko.

Opiekunem grupy był Maksymilian Dajworski.

Podsumowaniem pracy i graficznym przedstawieniem był własnoręcznie plakat.

• W ramach projektu „W zgodzie z naturą” zespół złożony z uczniów klas  7a i 7b

w składzie: Antonina Czujko,  Pola Korzeniewska,  Filip Jaworski  i Marcel Mucha  pracował nad zagadnieniami

poświęconymi :

• gospodarowaniu  zasobami energetycznymi,

• problemowi  zmian klimatu.

Opiekunem grupy była pani Beata Jarnut

Podczas realizacji projektu uczestnicy starali się  odpowiedzieć na następujące pytania:• Ile zasobów ropy i węgla zostało nam jeszcze do wykorzystania?• Co to są odnawialne źródła energii i jakie ich rodzaje wyróżniamy?• Jak funkcjonują poszczególne technologie odnawialnych źródeł energii?• Jakie są wady i zalety konwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii?• Dlaczego na Ziemi zmienia się klimat?

Ważne informacje o  OZE umieścili uczniowie w  prezentacji, która  można  zobaczyć wchodząc w ten link: https://liblink.pl/5bRAJvtvU3

• „W zgodzie z naturą”

• Uczniowie klasy 4a: Mikołajska Iliana, Michalczak Maja, Araszkiewicz Janusz oraz Łagoda Wiktor wzięli udział w projekcie ekologicznym „W zgodzie z naturą” organizowanym w naszej szkole. Uczniowie pracowali nad zagadnieniem dotyczącym organizmów najbliższej okolicy. Efektem ich pracy są kolorowe plakaty przedstawiające m.in. podział drzew ze względu na rodzaj liści, czyli:

- drzewa liściaste: lipa, brzoza,dąb, klon, topola, kasztanowiec, wierzba

- drzewa iglaste: sosna, świerk, jodła, modrzew, jałowiec

Wśród prac uczniów znajdziecie również plakat przedstawiający krzewy popularne w parkach, działkach i ogrodach:

• rododendrony
            • śnieguliczki, których białe owoce stanowią zimą pokarm dla ptaków
            • forsycje o żółtych kwiatach
            • lilaki, popularnie nazywane bzami
            • dziką różę, która stanowi bogate źródło witaminy C

Innym zagadnieniem są rośliny zielne, wśród których wyróżnia się rośliny:

• jednoroczne
            • dwuletnie
            • wieloletnie, które nazywamy bylinami.

Rośliny jednoroczne to np. pomidor, fasola, a także kąkol polny, kiedyś często występujący wśród zbóż. Roślinami dwuletnimi są m.in.: kapusta, burak, marchew. Do bylin zalicza się trawy, babkę, mniszka (zwanego błędnie mleczem) oraz rośliny cebulowe, np. krokusa, szafirka, tulipana. Niektóre byliny na pewno dobrze znacie, gdyż wśród nich jest wiele roślin ozdobnych chętnie sadzonych na działkach, w ogrodach czy w parkach.

Uczniowie przygotowali również prace, które przedstawiają zwierzęta żyjące w najbliższej okolicy:

• owady: biedronka, komar, rusałka
            • ptaki: kos, kaczka krzyżówka, wróbel
            • ssaki: wiewiórka, kret, mysz, jeż.

Opiekunem grupy była pani Natalia Mądra.

•  W zgodzie z naturą
          • W zgodzie z naturą

• W związku z organizowanym w Naszej szkole projekcie przyrodniczym, pt.‘’W zgodzie z naturą’’, wybrani uczniowie z klasy 7a i 7b zbierali materiały w celu odpowiedzi na pytanie Skąd się bierze woda w kranie? Spotykali się zarówno w formie online jak i stacjonarnie, a opiekunem ich grupy badawczej była Pani Maria Czujko.

Efektem ich pracy jest prezentacja, której fragmenty znajdują się na zdjęciach, a jej całość można obejrzeć pod linkiem: https://docs.google.com/presentation/d/1eDuDP4iLBml1trEJXzlFtMdv6N1L98oGvdCIGCeMfqQ/edit?usp=sharing

Zachęcamy do zapoznania się z jej treścią.

uczestnicy:

Antonina Czujko